Flextrafik bliver enklere 15. januar
Fra 15. januar 2026 bliver det nemmere at benytte flextrafik, når vi indfører en ny fælles ordning på hele Fyn og Langeland.
Har du svært ved at finde ud af, hvordan du kan bruge flextrafik?
Du er ikke den eneste, og derfor gør vi det nemmere fra 15. januar.
Hvor de enkelte kommuner i dag har forskellige regler, priser og åbningstider, indfører vi én ny fælles ordning, der gælder på hele Fyn – og som noget nyt også på Langeland og i Odense Kommune.
-
Ét navn: Du skal ikke længere holde styr på Flextur, Plustur og Telerute – det hele vil hedde Flextur.
-
Mere spontant: Vi sætter bestillingstiden ned, så du kan bestille frem til 1 time før du vil køre.
-
Åbent hele dagen: Du kan køre med Flextur over hele Fyn og Langeland fra 6-24 alle ugens dage.
-
Rejs flere: Er I flere, der rejser sammen, betaler rejsende ud over den første rejsende kun halv pris.
-
Nem bestilling: Hvis du søger hele din rejse i Rejseplanen kan du let se dine muligheder og hvad det koster – og bestille den tur, du ønsker. Du kan også bestille ved at ringe til os - men ligesom i dag er det kun i Rejseplanen, du kan bestille de Flexture som indgår som en del af en samlet rejse og er tilpasset skift til/fra bus eller tog.
Hvis du har langt til bus eller tog
Flextur er en del af den kollektive trafik, så vi anbefaler, at du søger hele din rejse fra A til B på Rejseplanen.
Hvis der kører en bus eller et tog på en del af rejsen, vil Rejseplanen typisk foreslå, at du kan benytte Flextur til eller fra et stoppested eller en station, hvor du kan skifte – fx hvis du bor langt fra et busstoppested. Det fungerer ligesom du kender fra Plustur i dag.
Hvis du fx bor nogle kilometer fra et stoppested, hvor der kører en regionalbus mod Odense, kan du søge hele rejsen fra din hoveddør til Odense Banegård. Så kan du få mulighed for at bestille en Flextur, der sætter dig af ved busstoppestedet 10 minutter før bussen kører.
De steder, hvor du kan skifte mellem Flextur og bus eller tog, kalder vi nu flexpunkter. Og i den kommende tid vil de blive markeret med et særligt skilt, så de er lettere at finde.
Hvad koster det?
Mellem dør og flexpunkt: Flextur er billigst, hvis du bestiller en tur som en del af en samlet bus- eller togrejse i Rejseplanen. Hvis du har et pendlerkort (inkl. Pensionistkort Fyn Rundt) eller Ungdomskort, der er gyldigt til den strækning du rejser, skal du ikke betale for Flextur-delen af den samlede rejse. Det gælder også, hvis du har togbillet til bus eller tog-delen af rejsen. Igen ligesom Plustur fungerer i dag.
Dør til dør: Du kan benytte Flextur fra dør til dør, men det vil typisk være en dyrere mulighed end at bruge Flextur i kombination med bus og tog.
| Type af Flextur | Minimumsbetaling, 7 km. inkluderet | Pris pr. km. ud over de inkluderede 7 km. |
| Dør-til-dør | 56 kr. | 8 kr. |
| Dør-til/fra-flexpunkt med forbindelse til bus/tog | 28 kr. | 4 kr. |
| Dør-til/fra-flexpunkt med gyldig billet/kort | 0 kr. | 0 kr. |
| Dør til dør i byzone i Odense | 231 kr. | 33 kr. |
Hvordan fungerer det i Odense?
Fordi Odense har både by- og regionalbus og letbane, der kører hyppigt, bliver der indført en byzone i Odense. Byzonen dækker de områder af Odense, hvor der er under 400 meter til et stoppested eller en station.
Hvis du kører Flextur fra dør-til-dør i byzonen, vil du betale en pris, der ligner prisen for en taxitur. Det gælder også, hvis din rejse starter eller slutter i byzonen.
Du kan dog køre med Flextur til eller fra et flexpunkt i byzonen til den normale takst på 4 kr./km, når din Flextur er en del af en samlet rejse med bus eller tog.
De fleste af de nuværende Teletaxi-ordninger i Odense fortsætter som i dag – med samme vilkår og priser.
En undtagelse er Teletaxiordningen mellem Lumby og OBC. Odense Kommune har besluttet, at denne ordning lukker 15. januar, da Lumby har fået nye tilgængelige busstoppesteder. Fra 15. januar kan du i stedet benytte Flextur. Fra Lumby vil man typisk kunne køre til et flexpunkt i Anderup, hvor man kan skifte til rute 200A eller 65.
Hvad med handicapkørsel?
Vi ændrer ikke i den måde handicapkørsel fungerer på, men der kommer nye takster 15. januar.
Fra 15. januar får du 20 % rabat på rejsen, hvis du bestiller din handicapkørsel online.
Desuden får medrejsende 50 % rabat.